Konkursid / TEIP
TEIP konkursi tulemused 2010
- 27. Oktoober 2011
2010. aastal laekus üle Eesti kokku 62 ideeprojekti. Žürii lähtus projektide hindamisel idee atraktiivsusest, huvitavast teostusviisist, jätkusuutlikkusest, sihtgrupi suurusest (kogukonna kaasatusest) ja mõjust tervisekäitumise harjumuste kujundamisele. Samuti jälgiti läbimõeldud tegevuskava olemasolu, idee uudsust ja innovaatilisust.
Projekte hindas tervise- ja haridusvaldkonna spetsialistidest koosnev hindamiskomisjon, kuhu kuulusid Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Maris Leimann, Tervise Arengu Instituudi tervise edendamise osakonna vanemspetsialist Siivi Hansen ja noorteühenduse Juvente juhatuse liige Raimo Pregel. Žürii tööd koordineeris Tervise Arengu Instituudi projektijuht Reelika Viitamees.
12.-15.-aastaste vanuserühma parimad projektid:
- I KOHT - Paldiski Gümnaasiumi 9. klassi projekt „Tervislik stressless õppetöö" . Projektijuht Kaidi Lõugas;
- II KOHT - Jõõpre Põhikooli 5. ja 6. klassi ühisprojekt „Kutsume suitsetajad korrale!" . Projektijuhid Claus Kristjan Maido ja Kike-Elisabeth Maido;
- III KOHT - Kehtna Põhikooli 8.b klassi projekt „Aktiivselt korvpalli mängima!". Projektijuht Aivi Ulp.
16.-19.-aastaste vanuserühma parimad projektid:
- I KOHT - Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11.c ja 12.c klassi ühisprojekt „Värskeks kui kurgike". Projektijuhid Madle Timm, Uku-Laur Tali, Getter Kala;
- II KOHT - Tartu Kunstigümnaasiumi 11. klassi projekt „Uuri, mõtle – SÖÖ! ". Projektijuht Katrina Nurmoja;
- III KOHT - Tartu Descartes´i Lütseumi 12. klassi projekt „ HIV/AIDS (´i koolitus) noortelt noortele!". Projektijuhid Oliivia Narits ja Varje Kass.
Žürii lähtus projektide hindamisel idee atraktiivsusest, huvitavast teostusviisist, jätkusuutlikkusest, sihtgrupi suurusest (kogukonna kaasatusest) ja mõjust tervisekäitumise harjumuste kujundamisele. Samuti jälgiti läbimõeldud tegevuskava olemasolu, idee uudsust ja innovaatilisust.
Läbivateks teemadeks olid 2010. aastal:
- Liikumine: värskes õhus matkamine, spordipäevad ning ujumise arendamine
- Tervislik toitumine: puu-ja köögiviljade väärtustamine söögivalikus ja hommikusöök kui igapäeva toitumise tähtis osa
- Tervisenädalate korraldamine
- Tervislikuma keskkonna loomine: tervisepargi või terviseraja ehitamine
- Vaimne tervis: tunnustamine ja stressi vähendamine
Nagu varasematel aastatel, pidasid noored ka tänavu kõige olulisemaks hea tervise alustalaks liikumist. Tervelt 20 esitatud projektidest puudutasid otseselt või kaudselt liikumist. Noored püüavad oma eakaaslasi toast välja meelitada millegi uue ja huvitavaga tegelema, et arvutimängud, televiisori vaatamine ja internet jääksid füüsilise tegevuse varju. Teine oluline mõte, mis projektidest läbi kumas, oli toitumine kui tervisega tihedalt seotud igapäevaosa. Oluline on ammutada oma igapäevane vitamiinivajadus puu-ja köögiviljadest ning kindlasti pöörata suuremat tähelepanu hommikusele söömisele. Samuti olid paljud projektid seotud meelemürkidega nagu alkohol, tubakas ja narkootikumid, mis on endiselt päevakorras ja probleemne teema. Uudseima mõttena on hakanud noored rohkem teadvustama tunnustamise vajadust, kui enesekindluse tõstmise olulist osa. Samuti pöörati tähelepanu igapäevase stressi vähendamisele. Lisaks auhinnatud projektidele oli žürii arvates veel paljudel projektidel potentsiaali ja südikaid projektijuhte, et neid edukalt ellu viia. Loodame, et need toredad mõtted ja ideed ei jää teostamata.
-
-
Saada kiri: toimetaja@terviseinfo.ee