Tervise edendamine / Lasteaias

Tervise Arengu Instituut viib ellu Eesti Haigekassa poolt rahastatud projekti "Tervise edendamine lasteaias ja koolis", mille üheks eesmärgiks on diabeeti põdevate laste integreerimise toetamine haridusasutustes.

Eesmärk on tagada esimest tüüpi diabeeti põdevate laste toimetulek lasteaias ja koolis, nende haiguse hea kontroll ning võrdne kohtlemine teiste lastega.

Laste ja personali toimetuleku suurendamiseks koolis ja lasteaias on Tervise Arengu Instituut koostöös Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu (http://lastediabeet.ee/) esindajate, Tallinna Lastehaigla, Tartu Lastekliiniku endokrinoloogide ja diabeediõdedega: 

1. välja töötanud pdf_buttonteenuse kontseptsiooni "Diabeediga laps haridusasutuses"

2. koostanud haridusasutuste personalile toetavad infomaterjalid:

  • lühiülevaate diabeedist ja esmaabist kõigile haridusasutuse töötajatele (1. taseme juhendi), vt juhendit pdf_buttoneesti keeles ja pdf_buttonvene keeles;
  • materjali diabeediga lapse tugiisikule ja teistele last toetavatele spetsialistidele (2. taseme juhendi), vt juhendit pdf_buttoneesti keeles ja pdf_buttonvene keeles;
  • glükomeetri, süstesulepea ja insuliinipumba kasutamise juhised (3. taseme juhendi), vt juhendit pdf_buttoneesti keeles ja pdf_buttonvene keeles;
  • juhendi toitlustajale.

3. koolitanud ja arendanud tugisüsteemi haridusasutuste nõustamiseks

2012. a septembrist novembrini viidi läbi pilootprojekt, mille käigus pakkus 4 diabeediõde 13 haridusasutuses (11 koolis ja 2 lasteaias) diabeediga laste toetamise teenust 14 lapsele vanuses 3–13 eluaastat (enamik lastest 7–8-aastased). Projekti tegevused toimusid Tallinna, Tartu ning Harju-, Järva-, Võru- ja Valgamaa haridusasutustes.

2013. aastal pakkus teenust 8 diabeediõde kokku 31 asutusele (2 lastehoiule, 8 koolieelsele lasteasutusele, 21 üldhariduskoolile) ja 32 lapsele vanuses 1 a 11 kuud kuni 11 aastat. Koolitati ja nõustati 314 töötajat ja lapsevanemat ning 54 õpilast. Projektis osalesid üheksa maakonna (Tartu, Harju, Jõgeva, Pärnu, Rapla, Võru, Põlva ja Lääne-Viru) ning nelja suurema omavalitsuse (Tallinn, Tartu, Pärnu, Narva) haridusasutused.

4. hinnanud ja analüüsinud diabeediga laste toimetulekut

Küsimustikud saadeti lapsevanematele ja endokrinoloogile. 2012. aastal teenust kasutanud laste osas viidi juunist augustini 2013 läbi järelhindamine ja koostati raport.

Järeldused:

  • arstide hinnangul on 91% teenust saanud lastest diabeedi kontroll kooli- või lasteaiapäeva jooksul väga hea või hea;
  • kõiki teenust saanud lapsi koheldakse haridusasutustes võrdselt teistega, neid ei diskrimineerita;
  • diabeediravi juhiseid järgitakse haridusasutustes enamiku laste puhul;
  • ainult kahe lapse puhul esineb probleeme;
  • haridusasutuse pakutud toetusega üldiselt on väga rahul või üldiselt rahul 91% lapsevanematest.

4. hinnanud ja analüüsinud haridusasutuste personali toimetulekut diabeediga laste toetamisel

TAI kogus infot ja tagasisidet järgnevate teemade kohta: üldhinnang teenuse vajalikkusele, rahulolu teenusega, hinnang koostööle diabeediravimeeskonnaga, ettepanekud teenuse parandamiseks, tugiisikuna kogetud raskused ja õnnestumised.

Teenuse käigus saadud teadmisi ja oskusi diabeediga lapse toetamiseks igapäevaselt haridusasutuses pidas piisavaks 21 tugiisikut, osaliselt piisavaks 13 ning 3 (8%) tugiisikut leidis, et ta ei oma selleks piisavalt teadmisi. 84% tugisikutest on rahul diabeediõe poolt pakutava teenusega vähemalt tasemel "hea".

Tänavu jätkub teenuse pakkumine 2013. aastaga samas mahus.