Tervise edendamine / Koolis
Tervisedenduse abimaterjalid koolidele
- 27. August 2014
Veebipõhine juhend koolile: Tervist edendavaks kooliks saamise 5 sammu (2013)
Euroopa tervist edendavate koolide (SHE) võrgustiku väljatöötatud tervist edendava kooli põhimõtteid tutvustav juhend on suunatud kooli juhtkonnale, õpetajatele ja teistele spetsialistidele, kes on seotud tervist edendavate koolide arendamisega. Juhendist saab tuge nii tervist edendavaks kooliks pürgimisel kui ka toimiva tervist edendava kooli arendamisel.
Veebipõhise juhendi leiad siit.
Tervist edendava kooli arendamine (2011)
Materjal on mõeldud juhendina kooli tervisedenduse parema planeerimise tõhustamiseks. Juhend annab ülevaate kaasaegsest lähenemisest tervisele ja tervisedenduse metoodikale. Juhendmaterjali väljaandjaks on WHO ja see on tõlgitud eesti keelde. Trükis on koolitusmaterjal.
Juhendit saad vaadata ja alla laadida siit.
ERDF Kesk-Läänemere programmi INTERREG IVA projekt „Aktiivne ja turvaline koolipäev" (2009–2012)
Tallinnas ja Turu linnas Soomes viidi aastatel 2009–2012 läbi suuremahuline projekt „Aktiivne ja turvaline koolipäev" õpilaste koolipäeva meeldivamaks muutmiseks. Projektis töötati välja ja võeti kasutusele tegevusmudeleid ja töövahendeid, mis andsid õpilastele võimaluse veeta vahetunde aktiivselt üheskoos tegutsedes (lauamängud, spordivahendid, kunsti- ja muusikatarbed, kooli ruumide jaotamine erineva aktiivsusastmega tegutsemise tsoonideks jms) ning suurendasid õpilaste kaasatust koolis erinevatel teemadel arutamisel ja seeläbi koolikultuuri meeldivamaks muutmisel.
Õpilaste vahetundide veetmise viis oli projekti kestel üheks kesksetest teemadest 45 Tallinna ja 44 Turu linna kooli arendustegevuses.
Projekti veebileht: www.safeandactiveschoolday.eu/
Läbiviidud tegevusi kirjeldati ühtlasi kodulehel www.safeandactiveschoolday.wikispaces.com/Schools, millest kujunes suur ideedepank.
Laste ja noorukite tervise ja tasakaalustatud arengu suunas. Lapsed ja täiskasvanud tegutsevad koos ühise eesmärgi nimel. Metoodiline käsiraamat (2008)
Käsiraamat on osa Shape Up'i metoodilisest raamistikust, mille eesmärgiks on kooli ja kogukonna koostöös positiivselt mõjutada tervisele ja tasakaalustatud arengule mõju avaldavaid tegureid. Shape Up rõhutab kooli ja kogukonna koostöö olulisust, keskendudes mitte tervisekäitumisele, vaid hoopis tervist mõjutavatele teguritele, mis lähtuvad positiivsest suhtumisest tervisesse ega käsitle rasvumist kui „diagnoositud" terviseprobleemi. Käsiraamatust leiad arutelusid ja selgitusi Shape Up programmi põhieesmärkide, ideede ja väärtuste kohta. Näiteks leiad infot selle kohta, kuidas oleks võimalik vähendada rasvumist põhjustavate tegurite mõju lapseeas ning praktilist abi, juhiseid ja ideid õpetajatele, kohalikele nõustajatele ja koordinaatoritele.
Käsiraamatut saad vaadata ja alla laadida siit.
Tervisedendus koolis. Juhendmaterjal tervisenõukogudele (2006)
Juhend koondab mõtted ja nõuanded, miks ja kuidas käivitada koolides tervisenõukogude tegevus, ning selgitab, mil viisil on tervisenõukogude tegevuse kaudu võimalik kaasa aidata õppetöös paremate tulemuste saavutamisele ja koolirahva üldise heaolu kasvule. Juhendmaterjal sisaldab üldist informatsiooni laste ja noorte tervise, meeskonnatöö, koolikeskkonna muutmise, tulemuste hindamise ja õpilaste kaasamise kohta. Juhend on koolitusmaterjal.
Juhendit saad vaadata ja alla laadida siit (eesti keeles) ning siit (vene keeles).
Eesti koolide tervisedenduslike tegevuste hea praktika (2006)
Hea praktika kogumikku on koondatud 2005.–2006. aastal Eesti koolides praktiliselt läbi viidud tervisedenduslike tegevuste hea praktika näited.
Kogumikku saad vaadata ja alla laadida siit.
-
-
Saada kiri: toimetaja@terviseinfo.ee