Töövahendid / Töövahendid
Tervise Arengu Instituut on koostöös erinevate spetsialistidega töötanud koolieelsete lasteasutuste jaoks välja tasuta veebipõhise töövahendi koos küsimustikega, mille abil saavad nii lasteaia töötajad kui lapsevanemad anda hinnangu lasteaia psühhosotsiaalsele keskkonnale järgmistes valdkondades:
- sõbraliku ja toetava õhkkonna loomine
- koostöö ja aktiivõppe toetamine
- füüsilise ja vaimse vägivalla keelamine
- loovuse väärtustamine
- lasteaia ja kodu koostöö edendamine
- võrdsete võimaluste loomine
Hindamise eesmärgid
Hindamise eesmärgiks on:
- saada teada oma lasteaia psühhosotsiaalse keskkonna tugevad ja nõrgad küljed;
- hindamise tulemuste põhjal määratleda arenguvajadused ja planeerida vajalikke tegevusi olukorra parandamiseks;
- luua paremad võimalused laste ja töötajate vaimseks, emotsionaalseks, sotsiaalseks ja füüsiliseks heaoluks pikemas perspektiivis;
- aidata töötajatel ja lapsevanematel väärtustada psühhosotsiaalset keskkonda kui olulist tervisemõjurit.
Küsimustiku koostamisel on kasutatud alusmaterjalina Maailma Terviseorganisatsiooni küsimustikku (Creating an Environment for Emotional and Social Well-Being. WHO, 2003), mida on kohandatud Eesti koolieelsetele lasteasutustele. Küsimustiku koostamisel osalesid Aita Arund ja Inge Tamm (lasteaedade esindajad), Kärt Käesel (Eesti Koolipsühholoogide Ühing), Tiina Peterson (Haridus- ja Teadusministeerium), Siivi Hansen ja Liana Varava (Tervise Arengu Instituut), Merike Kull (Tartu Ülikool) ja Avelo Konsultatsioonid.
Hindamises osalemine
PSKK hindamise tööriist Terviseinfo veebikeskkonnas on lasteaedadele kasutamiseks avatud alates 2013. a jaanuarist.
Hindamises saab iga-aastaselt osaleda iga Eesti Hariduse Infosüsteemis (EHIS) registreeritud koolieelne lasteasutus.
Iga aasta oktoobris saavad kõik Eesti koolieelsete lasteasutuste juhid Terviseinfost oma e-posti aadressile (allikas: EHISe andmebaas) kirja koos konkreetse lasteasutuse paroolide ja juhistega hindamise läbiviimiseks.
Hindamisperiood, mille jooksul saab lasteasutus endale sobival ajal hindamise läbi viia, kestab 1. oktoobrist järgneva aasta 1. juulini.
Hindamine on anonüümne. Vastuste põhjal loob programm küsitluse läbi viinud lasteaiale tulemuste raporti, mille alusel on võimalik planeerida arendustegevusi laste ja töötajate heaolu toetamiseks.
-
-
Saada kiri: toimetaja@terviseinfo.ee