Tervise edendamine / Paikkonnas

Olulised abimaterjalid

  • 04. Veebruar 2014

Järgnevalt on antud ülevaade paikkonna tervisedenduse valdkonnas välja antud olulisematest abimaterjalidest, mis on abiks tegevuste planeerimisel ja elluviimisel.

Juhendid

Tervise ja heaolu uuringute läbiviimine paikkonnas (2012)

Juhendmaterjal on abimaterjaliks tervisega seonduvate uuringute ja analüüside läbiviimiseks kohalikul tasandil. Materjali saavad kasutada erinevad paikkonna tervisevõrgustikud, töögrupid, koalitsioonid, organisatsioonid ja teised elanike tervisevajadustega tegelevad koostööühendused, kellel on vaja teha tervisega seonduvaid uuringuid ning analüüse kohalike elanike parema heaolu saavutamiseks.

Juhendis antakse ülevaade, kuidas iseseisvalt uuringuid planeerida ja läbi viia. Kirjeldatud on uuringu planeerimisprotsessi, olukorra ja vajaduste hindamist, eesmärkide, tegevus- ja ajagraafiku seadmist, erinevaid uuringute läbiviimise meetodeid ning sobivaid kasutusalasid, uuringu analüüsi ja raporti koostamist ning teisi uuringute läbiviimist toetavaid tegevusi.

Juhendit saad vaadata ja alla laadida siit

Kohaliku omavalitsuse ja maakonna terviseprofiili koostamine (2010)

Juhendmaterjal on abiks omavalitsuse ja maakonna terviseprofiili koostamise protsessi läbiviimisel.

Eestikeelse juhendiga saad tutvuda siin ja venekeelsega siin. Täiendavate terviseprofiili koostamise abimaterjalidega saad tutvuda siin

Paikkonna tervisedenduse hea praktika näidete kogumik (2010)

Kogumik on abiks tervise edendamise tegevuste planeerimisel maakonnas, vallas ja linnas, sisaldades näiteid eri piirkondadest ja mitmesuguste sihtgruppide seas läbi viidud tegevustest. Hea praktika näiteid kõikidest Eesti maakondadest kogusid erialapraktika raames Tallinna Ülikooli ja Haapsalu Kolledži tervisejuhi eriala üliõpilased ning oma headest näidetest kirjutasid maakondlikud tervisedendajad.

Juhendit saad vaadata ja alla laadida siit

Tervisedenduse praktika. Võimestunud kogukondade loomine (2011)

Sellesse ainulaadsesse raamatusse on koondatud tervisedenduse praktika uuenduslikud meetodid, mis põhinevad vettpidavatel teoreetilistel lähtekohtadel. Raamat on õpetlik ja mõtlemapanev lugemisvara tervisedenduse valdkonna üliõpilastele ja praktikutele, kes soovivad tutvuda uuenduslike meetoditega võimestunud kogukondade loomiseks.

Raamatut saad vaadata alla laadida siit

Uuringud ja analüüsid

Tervis ja heaolu Eesti maakondades 2000–2010 (2012)

Maakonna tervise ja heaolu ülevaated on lühikesed statistilised profiilid, mis esitavad maakonniti kättesaadavate andmete põhjal valiku tervise ja heaolu näitajatest.

Kogumikuga saad tutvuda siin

Paikkondlike koostöövõrgustike tegevuse efektiivsus. Eesti maakondade ja suuremate kohalike omavalitsuste lasteaedade ja koolide tervisedendusvõrgustike efektiivsuse analüüs (2011)

Raport esitab kokkuvõtte paikkondade esindajate poolt Tervise Arengu Instituudi juhtimisel 2011.a. sügisel läbi viidud lasteaedade ja koolide maakondlike koostöövõrgustike võimekuse baastaseme kaardistuse tulemustest. Koostöövõrgustike hindamise eesmärgiks oli saada ülevaade lasteaedade ja koolide koostöövõrgustike pädevusest, tegevusest ja suutlikkusest tervist toetava keskkonna arendamisel ja paikkonna võimestamisel.

Raportit saad vaadata ja alla laadida siit

Paikkonna tervisedenduse tugistruktuuri arendusvõimalused Eestis. Eesti senise süsteemi analüüsist ja rahvusvahelisest praktikast tulenevad ettepanekud (2011)

Koostöös konsultatsioonifirmaga CPD viis Tervise Arengu Instituut 2011. a esimeses pooles läbi uuringu, mille raames uuriti paikkonna tervisedenduse toimimist nii Eestis kui ka valitud välisriikides (Rootsi, Taani, Inglismaa, Kanada ja Austraalia). Töö eesmärgiks oli koondada ideid paikkonna tervisedenduse tugistruktuuri jätkusuutlikuks korraldamiseks Eestis üleriigilisel, maakondlikul ja kohalikul tasandil.

Analüüsi lõppraportitga saad tutvuda siin. Põhjalikuma vaheraportiga (Eesti senise olukorra ja välisriikide kogemuste kaardistus) saad tutvuda siin

Terviseprofiilide kaardistus (2009)

Raporti eesmärgiks on kaardistada Eestis ja valitud välisriikides olemasolevad terviseprofiilid ning võimalikud juhendmaterjalid paikkondadele. Raport kajastab terviseprofiilide koostamise ja indikaatorite määratlemise temaatikat nii Eesti kui rahvusvahelises kontekstis. Analüüsitud on Eestis koostatud terviseprofiile, rahvusvaheliste organisatsioonide poolt kasutatavaid terviseindikaatoreid ja valitud välisriikide terviseprofiilide põhimõtteid. Kajastatud on ka juhendmaterjale terviseprofiilide koostamiseks paikkondade tasandil.

Raportiga saad tutvuda siin

Terviseuurimus kolmes Eesti linnas: Tallinnas, Tartus ja Narvas (2007)

Käesolev uurimus on läbi viidud BSR INTERREG III B projekti Health and Social Well-being in the Baltic Sea Region (HEPRO) raames. Uurimuse eesmärk on koguda andmeid elanikkonna tervislikust olukorrast nii paikkondlikul kui riiklikul tasandil. Uurimuse tulemusi saavad kohalikud omavalitsused kasutada kohalike arenguplaanide koostamisel.

Uuringuraportiga saad tutvuda siin.